Historia

Poczatęk istnienia Miejskiego Klubu Sportowego w Świebodzicach datuje się na rok 1946. Wtedy po raz pierwszy powołano Amatorki Klub Sportowy Świebodzice z wyłącznie sekcją piłki nożnej. Dopiero w roku 1957 po połączeniu wszystkich mniejszych drużyn zakładowych powstał klub Victoria Świebodzice. 

Sekcja piłki ręcznej powstała w latach 70. XX wieku za sprawą wybitnego Świebodziczanina Edmunda Walczaka. To on zapoczątkował w naszym mieście miłość do tej pięknej dyscypliny. Dzięki niemu korty tenisowe przy ulicy Żwirki i Wigury zostały zmienione na boiska do piłki ręcznej, gdzie mogli trenować młodzi adepci szczypiorniaka. Klub za jego sterami prężnie się rozwijał i osiągał duże sukcesy, jak na ówczesny poziom piłki ręcznej na dolnym śląsku. 

Doczekał się 3 synów: Romana, Wojciecha i Lecha, którzy najpierw pod jego skrzydłami rozwijali się i promowali  szczypiorniaka wśród świebodzickiej społeczności, a po jego śmierci w 1979 roku sami przejęli pieczęć nad dalszym rozwojem klubu. To oni byli pomysłodawcami i twórcami turnieju piłki ręcznej pod nazwą Memoriału im. Edmunda Walczaka, który jak się okazało co roku do połowy lat 80.  przyciągał zespoły z całego województwa. Niestety szczypiorniak w pewnym momencie zaczął odchodzić na dalszy plan, a potem całkowicie zanikł

Piłka ręczna wróciła na dobre dopiero w XXI wieku, w głównej mierze za sprawą sekcji kobiecej. W momencie wybrania Agaty Kalafut na urząd prezesa klubu, sekcja piłki ręcznej zacząła błyskawicznie się rozwijać i osiągać wyniki, które samemu Edmundowi się nie marzyły. Awans do 1 ligi kobiet i gra z najznamienitszymi drużynami z całej Polski. Drużyny Juniorskie które zdobywają medale mistrzostw Polski, czy bardzo dobrze rozwijająca się akademia, produkująca reprezentantki Polski grające w najwyższej klasie rozgrywkowej. 

SPONSORZY PLATYNOWI

Logo firmy Ferro Stal

SPONSORZY SREBNI